Ömür Bilgisayar
   Laptop Servisi
          Edirne - 0284 213 27 27
Menteşe Laptop Laptop Fan Laptop Ekran Format Adaptör
Kasa Tamiri Servisi Temizleme Kartı Tamiri Atma Power Jack

  20 Şubat 2019 Çarşamba 

   

 

  Bize Ulaşın

 

 
 Faydalı Bilgiler

Hp adaptörü Dell Laptoplara uyarmı? ve ya Dell Adaptörü Hp laptopra uyarmı? 

Hp adaptörü Dell Laptoplara uyarmı? ve ya Dell Adaptörü Hp laptopra uyarmı?


Arkadaşlar çok sık karşılaştığım durumlardan biri de Dell laptopların Hp adaptörlerle çalıştırılması. Genelde herkes laptop çalışıyor ama pil dolmuyor diye bunu normal karşılayıp, pillerinin arıza yaptığını düşünerek  kullanmaya devam ediyorlar. 
Öncellikle adaptör uçları aynı olsa bile aralarında çok farklar mevcuttur. Dell laptoplar kendi orijinal dışı muadil veya farklı bir adaptör algıladığında direkt uyarı verip pili doldurmayı keserler. Laptop her ne kadar çalışıyor olsa bile bu durum cihaz açısından çok zararlıdır. Laptop düzgün beslenemediği için kapanma, ısınma, kasma gibi sorunlar olacaktır. Belki anakart bile bozulacaktır. 
- Bu durum bütün laptoplar için geçerlidir. Hiç bir muadil adaptör özellikle piyasada satılan 25-30-40 tl lik ürünler üzerinde ne yazarsa yazsın orijinal bir adaptörün yerini tutamaz. Ucuz, muadil adaptör kullandıkları için laptopları bozulan, kendi kendine kapanmalar, mavi ekran sorunları, ısınma, şarj gibi sürekli sorun yaşayan çok müşteri gördüm..

Gelelim hp ve dell adaptör konusuna; Hp adaptörler genel olarak 18.5v -19v ve ya 19.5 volt  3.3- 3.5 - ve ya 4.74A verirler.   iç iğneleri ise ekstra 12 -14v gibi bir değerler verir. Dell adaptörler ise genelde 19.5Volt   3.34 ve 4.62A değer verirler. İç iğneleri Volt değeri vermezler sadece ID data kontrolü yaparlar. Bu durumda HP adaptörü Dell Laptoplarada ya da Dell Adaptörleri Hp Laptoplarda kullanılmaz.!! 
 

Etiketler:

 

www.iyipc.com - www.edirnebilgisayar.com  - Tüm Hakları Saklıdır - Tasarım: Ömür Coşkun