Edirne Ömür Bilgisayar, Laptop Servisi, Gaming Kasa, Oyuncu Bilgisayarları...
Ömür Bilgisayar & Laptop Servisi
0284 213 2727 - Bize Ulaşın
SSD Menteşe Laptop Laptop Fan Laptop Format Adaptör
Montajı Kasa Tamiri Servisi Temizleme Yedek Parça Atma Jack Tamiri

  28 Şubat 2021 Pazar 

Edirne Ömür Bilgisayar Laptop Servisi - Chipset & Ekran Kartı Tamir ve Değişimi

   Ekran kartı;  notebook’ un görüntüyü işleyen kartıdır. Görüntü grafik işlemcide oluşturularak monitöre aktarılır.

Ekran kartı arızalarında notebook ekranında çizgi çizgi ya da karışık, bulanık görüntüler oluşturur.

Notebook harici ekrana taktığınızda görüntü gene aynı bozuklukta geliyorsa ekran kartınız arızalı demektir.

Bazı arıza durumlarında görüntü hiç gelmeyebilir. Bazen de görüntü gelmez kesik kesik sinyal sesi alınabilir.

Eğer ekran kartınız anakartınızla tümleşik değilse arızalı ekran kartınızı yenisiyle değiştirerek sorunu çözdürebilirsiniz.

Ancak ekran kartları da anakartlar da olduğu gibi çoğu zaman belli modellere özgüdür ve temin edilmesi çok zor olabilmektedir.

      Ekran kartı değişim için bulunabilse bile değiştirmek maliyetli olabilmektedir. Eğer ekran kartınız dahili ise ve arızalanmışsa tek çözüm ekran kartı çipini ya da anakartı değiştirmektir.

     İster dahili ister harici olsun ekran kartları arızalandığında kartın çipi değiştirilerek de sorun çözülebilmektedir. Eğer ekran kartı çipi bulunursa çipi değiştirerek daha düşük bir maliyetle arızayı tamir ettirebilirsiniz.

Ancak, tüm çip değiştirmelerde olduğu gibi ekran kartı çipini değiştirmek de yüzde yüz başarı şansı olan bir çalışma değildir. Çip değiştirme çok hassas bir işçilik ve beceri gerektiren çalışma olduğu için hangi yöntemle yapılırsa yapılsın düşük bir olasılık da olsa notebookunuzu hiç çalışamaz hale gelme durumu da olabilmektedir.

Onun için çipi değişimi teşhisi konulan bir notebooka kesin yapılacak gözüyle bakmamak, hiç tamir edilemez duruma gelebileceğini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

** Genelde Ekran kartı arızası; Casper TW3,TW7,H36, Hp Dv6000, G62, Dv6 ,G6 ( Caps Lock ve Num Lock Işığının yanıp sönmesi) - Samsung R560,R540, R520, - DELL N5010, 5110, 1535 (8 bip sesi)  gibi modellerde sıklıkla görünmektedir.

Firmamızda yapılan Ekran kartı onarımları 90 - 130 TL Civarında değişmektedir.

** Laptoplarda ekran kartı arızası genelde aşırı ısınmaktan kaynaklanmaktadır. Isınmanın kaynağı ise ya soğutucu fanların tıkalı olması, yada laptopların yatak, yastık ve kanepe gibi eşyaların üzerinde sıklıkla kullanılmasıdır. Laptop ekran kartı arızası ile karşı karşıya kalmamak için belirli periyotlarda laptoplarınızın soğutucu fanlarının bakımlarının yapılması gerekmektedir. Kullanım için sorun teşkil etmiyorsa laptop altı soğutucu fanlarında kullanılması tavsiye edilir.


 

www.iyipc.com - www.edirnebilgisayar.com  - Tüm Hakları Saklıdır - Tasarım: Ömür Coşkun